Americké akciové trhy uzavřely minulý týden na historických maximech, přestože v závěru týdne zazněly negativní komentáře ze strany Donalda Trumpa ohledně možného zavedení nových cel na kanadské zboží. Indexy S&P 500, Nasdaq i Dow Jones dokázaly překonat předchozí vrcholy a zaznamenaly nejlepší týdenní výkon za posledních šest týdnů. Od dubnového dna kvůli tarifové horečce trhy zaznamenaly historicky extrémně silný odraz absolutní opak toho, co tehdy většina ekonomů předpovídala. Hlavními faktory tohoto obratu byly postupné uklidnění situace kolem obchodních bariér, technické odrazy z přeprodaných úrovní, sílící výkonnost technologického sektoru v čele s AI- firmami jako Nvidia, která v červnu přidala téměř 17% a od dubna vzrostla o více než 80%, a v neposlední řadě série slabších ekonomických dat, jež upevnily očekávání, že americká centrální banka v blízké budoucnosti přistoupí ke snížení úrokových sazeb. Pozitivní vliv měl také pokrok v diplomatickém vyjednávání na Blízkém východě, kde se rýsuje možnost částečného a respektovaného příměří.
Více informací zde
Z pohledu fiskální politiky zveřejnilo americké ministerstvo financí 25. června aktualizovaná čísla, podle kterých příjmy z tarifů za měsíc červen dosáhly přibližně 27 miliard dolarů. To představuje nový rekord, který výrazně překonává předchozí měsíce - březen (9,6 mld USD), duben (17,4 mld USD) i květen (22 mld USD). Od začátku fiskálního roku tak cla přinesla do státní pokladny více než 121 miliard dolarů, což podle některých komentátorů potvrzuje efektivitu aktuální „tarifní strategie“ administrativy. Momentálně trhy tuto politiku vnímají jako relativně předvídatelnou a stabilizovanou, což také přispělo k vyšší ochotě investorů vstupovat do rizikových aktiv a vyhnalo hlavní akciové indexy na nová maxima. Tato stabilita však může být narušena již kolem 9. července - Donald Trump označil tento den za možný „Liberation Day 2.0“ a naznačil možnost dalšího zvýšení cel nebo rozšíření tarifního režimu na nové kategorie zboží. Pokud nebude nejistota z dalších potenciálních tarifových šoků vyvrácena, nejspíše uvidíme před tímto datem na hlavních akciových indexech a zavedených titulech lehký derisking. Zda půjde pouze o krátkodobé pozastavení aktuálního býčího trendu, nebo o začátek širší korekce po značném nárůstu za poslední měsíce, bude ovlivněno povahou potenciálních tarifů a jejich odhadovaných dopadů na marže a valuace firem.
Více informací zde
Na summitu NATO v Haagu, který se konal 24. a 25. června, se členské státy dohodly na historicky nejambicióznějším cíli pro obranné výdaje - do roku 2035 mají výdaje dosáhnout úrovně 5% HDP, přičemž 3,5% bude určeno na přímé vojenské výdaje a zbývajících 1,5% na ochranu kritické infrastruktury a kyberbezpečnosti. Zdráhavě se k tématu zvyšování rozpočtu již v minulosti vyjadřoval španělský premiér Pedro Sánchez, který komentoval, že Španělsko by bylo schopno dosáhnout dostatečné úrovně obranyschopnosti již při výdajích ve výši zhruba 2,1% HDP, což je značně pod nově nastavenou hranicí. K jeho postoji se velice negativně postavil Donald Trump, který již dlouho prosazuje značné zvýšení závazků obranného rozpočtu u členských zemí, a po summitu NATO ihned pohrozil Španělsku zdvojnásobením tarifů v případě nedodržení dohodnutého rozpočtu. Trumpova strategie tlaku na zvýšení obranného rozpočtu členských zemí představuje pozitivní zprávy pro americké zbrojní firmy jako např. Lockheed Martin Northrop Grumman, RTX a Boeing, protože dodávají moderní zbraně a systémy, o které mají spojenci největší zájem - nejčastěji stíhačky F-35, raketové systémy Patriot či prostředky elektronického boje.
Více informací zde
Další novinkou této administrativy je iniciativa Federal Housing Finance Agency (FHFA), která dne 25. června nařídila dvěma hlavním hypotečním institucím - Fannie Mae a Freddie Mac - aby vyhodnotily možnost zahrnout kryptoměny jako součást likvidních rezerv při posuzování žádostí o hypotéku. Nově se tak uvažuje o tom, že digitální aktiva, pokud jsou držena na regulovaných amerických burzách, by mohla být uznána jako způsobilý likvidní majetek, a to bez nutnosti jejich předchozí směny do amerických dolarů. FHFA však zároveň klade důraz na to, aby byly vytvořeny robustní interní procesy, které omezí volatilitu těchto aktiv a ochrání hypoteční standardy před možnými podvody či nadměrným rizikem. Přestože se jedná jen o formální zvážení návrhu, tato iniciativa představuje další zajímavý pokus o aktivní integraci kryptoměn do tradičního finančního systému. Pokud by byl tento ambiciózní návrh v budoucnu plně implementován, jednalo by se skutečně o průlomový moment, kdy by kryptoměny poprvé v historii hrály oficiální roli v americkém systému financování bydlení. V rámci zodpovědného užití této „finanční páky“ by šlo očekávat snížení prodejního tlaku na podporovaná digitální aktiva.
Více informací zde
Cena platiny nedávno vystřelila až na $1,440 za unci, což je nejvýše od roku 2011. To, že je trh momentálně absolutně dominován kupci, potvrzuje silný nárůst ceny od začátku roku o více než 40% či od začátku června o cca 28%. Tento raketový růst je způsoben kombinací globálního strukturálního deficitu a prudkého nárůstu poptávky, zejména z Číny. Těžba v Jihoafrické republice, která tvoří přes 70% světové produkce, klesla v prvním čtvrtletí 2025 meziročně o 13%, což je nejnižší úroveň od pandemického roku 2020. Dále se odhaduje, že celková globální produkce platiny letos poklesne o cca 6% a recyklace zůstane na víceletých minimech, což ještě více zvyšuje napětí na trhu. Zvýšená poptávka v Číně je především ze šperkařského segmentu - vysoké ceny zlata vedou k přesunu poptávky směrem k platině, která si zachovává luxusní charakter, ale je cenově dostupnější. Vlna investičních nákupů také potvrzuje i zvyšující se zájem běžných „retail“ investorů, kteří hledají kombinaci zajímavého potenciálního zhodnocení (platina jako cenný kov je značně podhodnocena oproti zlatu) a ochranu majetku proti inflaci či geopolitické nestabilitě. Při pohledu na graf vidíme, že momentálně probíhá boj o důležité technické levely a někteří spekulanti začínají vybírat zisky. Fundamentálně a technicky na střední a delší horizont graf vypadá velice slibně.
Více informací zde
Disclaimer: Investičně poradenská společnost Triangle Family Office, s.r.o. se sídlem Jasná II 637/5, Braník, 147 00 Praha 4, IČO: 215 16 162, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze sp. zn. C 402847 (dále jen „Společnost“) je vázaným zástupcem investičního zprostředkovatele, společnosti Chytrý Honza a.s., se sídlem Radlická 365/154, Radlice, 158 00 Praha 5, IČO: 290 48 770, který je investičním zprostředkovatelem a je oprávněn poskytovat investiční služby ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů.
Společnost poskytuje svým klientům zřetelné a relevantní informace ve smyslu vyhlášky č. 114/2006 Sb., o poctivé prezentaci investičních doporučení, ale musí výslovně upozornit na to, že zhodnocení, výkonnost či jiné parametry dosažené́ jednotlivými investičními instrumenty v minulosti nemohou v žádném případě sloužit jako indikátor nebo záruka budoucích výnosů, zhodnocení, výkonnosti či jiných parametrů takovýchto nebo obdobných investičních instrumentů.
S investicí je vždy spojeno riziko kolísání hodnoty a návratnost původně investovaných prostředků není zaručena. Poskytování investičních služeb společnosti nelze považovat za formu ani ekvivalent kolektivního investování, vkladu u banky, ani penzijního připojištění nebo pojištění. Investoři se o výhodnosti a vhodnosti investic do jakýchkoli investičních nástrojů rozhodují samostatně, a to s přihlédnutím k ceně, případnému nebezpečí a riziku. Společnost nenese žádnou odpovědnost za případné škody vzniklé třetím osobám v důsledku využití informací z dokumentů společnosti. Veškeré obsažené informace a názory pocházejí nebo jsou založeny na zdrojích, které společnost považuje za důvěryhodné. Přes maximální pozornost a péči věnovanou obsahu a ověřování informací použitých při formulaci dokumentů společnost tímto nepřebírá záruku za jejich přesnost a úplnost, ačkoliv vychází z toho, že byly publikovány, či sděleny tak, aby poskytovaly přesný, úplný a nezkreslený obraz skutečnosti.